VEDYBŲ SUTARTYS
Vedybų sutartis – tai sutuoktinių susitarimas, nustatantis jų teises ir pareigas santuokos metu, taip pat po santuokos nutraukimo. Vedybų sutartis gali būti sudaryta tiek iki santuokos įregistravimo (ikivedybinė sutartis) arba bet kuriuo metu po santuokos įregistravimo (povedybinė sutartis). Vedybų sutartys šiais laikas jokia naujiena, jas sudaro vis daugiau asmenų.
Vedybų sutarties sąlygos
Vedybų sutartis – tai galimybė susitarti dėl sutuoktinių turto teisinio režimo kitaip negu įstatyme numatytas sutuoktinių turto teisinis režimas. Vienas iš pagrindinių pastarojo režimo aspektų yra tas, kad visas sutuoktinių turtas, įgytas po santuokos sudarymo, yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė. Vedybų sutartimi šis režimas dažniausiai yra keičiamas.
Vedybų sutartimi galima susitarti dėl esamo ar būsimo turto teisinio režimo, joje galima numatyti, kad turtas, įgytas tiek iki santuokos, tiek gyvenant susituokus, yra kiekvieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė, taip pat kad turtas, įgytas iki santuokos, po santuokos įregistravimo yra bendroji jungtinė nuosavybė, arba turtas, įgytas, susituokus, yra bendroji dalinė nuosavybė. Vedybų sutartyje galima susitarti, kad tam tikras turto režimas bus taikomas visam turtui, tam tikrai jo daliai ar konkrečiam turtui. Sutuoktiniai vedybų sutartyje gali susitarti dėl tarpusavio išlaikymo, dalyvavimo tenkinant šeimos reikmes ir patiriant išlaidas, taip pat dėl turto padalijimo būdo ir tvarkos, jei santuoka būtų nutraukiama. Pastaroji nuostata leidžia ženkliai palengvinti santuokos nutraukimo procesą, nes turtiniai klausimai jau būna išspręsti.
Negaliojančios vedybų sutarties sąlygos
Svarbu žinoti tai, kad tam tikros nuostatos vedybų sutartyse negali būti forminamos. Visų pirma, vedybų sutartyje neleidžiama susitarti dėl sutuoktinių teisių ir pareigų jų vaikams, dėl paveldėjimo tvarkos ir sąlygų, draudžiama riboti sutuoktinio teisę kreiptis į teismą ir kt. Vedybų sutartis, iš esmės pažeidžianti sutuoktinių lygiateisiškumo principą ir vienam sutuoktiniui esanti labai nepalanki, vieno sutuoktinio reikalavimu gali būti teismine tvarka pripažinta visiškai ar iš dalies negaliojančia.
Vedybų sutarties įforminimas
Parengta vedybų sutartis yra tvirtinama notaro ir registruojama Vedybų sutarčių registre. Vedybų sutartį svarbu sudaryti atsakingai ir dėl to, kad ji gali būti pakeista arba nutraukta tik abiejų sutuoktinių sutarimu. Norint pakeisti ar nutraukti vedybų sutartį vienasmeniškai, reikia reikšti ieškinį teismui bei įrodinėti aplinkybes, suteikiančias pagrindą tai padaryti.
Kadangi vedybų sutartis nėra būtina sutartis, kiekvienu atveju svarbu suprasti, ar ji yra reikalinga. Sutuoktinių turto teisinis režimas, įtvirtintas įstatyme – tai subalansuotas sutuoktinių turto teisinis režimas, juo siekiama apsaugoti abiejų sutuoktinių, ypač silpnesniojo, interesus. Vedybų sutartys įprastai sudaromos, kai sutuoktiniai kartu ar atskirai vysto verslus, kai santuoka sudaroma su užsieniečiu ir jos galimo nutraukimo atveju tektų bylinėtis užsienio šalyje, kai būsimi sutuoktiniai valdo solidų turtą, kai (būsimas) sutuoktinis turi turtinių prievolių, kai yra problemų šeimoje (pvz. priklausomybių ar pan.) grėsmė ir kt. Visais šiais atvejais vedybų sutartis padeda apsaugoti šeimos, verslo interesus, o santuokos nutraukimo atveju ženkliai palengvina šį procesą.
