SANTUOKOS NUTRAUKIMAS
Lietuvos Respublikoje santuoka nutraukiama tik teismine tvarka, jeigu sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų ar mažiau nei metus netvarko bendro ūkio ir negyvena santuokinio gyvenimo. Tuo atveju, jeigu sutuoktiniai nepilnamečių vaikų neturi ir susitaria dėl santuokos nutraukimo pasekmių, jų santuoka gali būti nutraukiama teismo arba notaro.
Teismine tvarka santuoka gali būti nutraukiama dviem pagrindiniais būdais – abiejų sutuoktinių bendru sutikimu arba dėl sutuoktinio (sutuoktinių) kaltės.
Santuokos nutraukimas abiejų sutuoktinių bendru sutikimu
Santuokos nutraukimas abiejų sutuoktinių bendru sutikimu – tai supaprastintas santuokos nutraukimo būdas, kai tarp sutuoktinių nėra ginčo nei dėl santuokos nutraukimo, nei dėl jos nutraukimo teisinių padarinių. Nuo santuokos sudarymo turi būti praėję daugiau nei vieneri metai. Sutuoktiniai turi sudaryti rašytinę sutartį ir joje susitarti dėl bendro turto padalijimo ir solidarių įsipareigojimų tolesnio vykdymo, aptarti klausimus dėl nepilnamečių savo vaikų nuolatinės gyvenamosios vietos nustatymo, bendravimo su skyrium gyvenančiu vienu iš tėvų tvarkos patvirtinimo, nepilnamečių vaikų išlaikymo, taip pat susitarti dėl sutuoktinių tarpusavio išlaikymo (jeigu yra toks poreikis), sutuoktinių pavardžių po santuokos nutraukimo.
Šis santuokos nutraukimo būdas – pats ekonomiškiausias, reikalaujantis mažiausiai laiko, finansinių išteklių ir emocinių resursų. Valstybė, skatindama šį santuokos nutraukimo būdą, jo žyminiu mokesčiu neapmokestina. Sprendimas dėl santuokos nutraukimo priimamas per mėnesį nuo pareiškimo priėmimo teisme, paprastai rašytinio proceso tvarka, sutuoktiniai į teismo posėdį nėra kviečiami, todėl teisminio proceso metu patiriama mažiau įtampos ir nemalonių išgyvenimų. Sutuoktinių sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių įtraukiama į teismo sprendimo turinį ir tampa teismo sprendimo sudedamąja dalimi. Sprendimas gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismams, tačiau tokie atvejai itin reti, nes santuokos nutraukimas ir jo pasekmės yra sutuoktinių susitarimo rezultatas.
Santuokos nutraukimas dėl sutuoktinio kaltės
Santuokos nutraukimas dėl sutuoktinio kaltės – tai santuokos nutraukimo būdas, kai sutuoktiniai nesusitaria arba dėl paties santuokos nutraukimo, arba dėl jos nutraukimo teisinių pasekmių. Tokiu atveju yra privaloma ikiteisminė mediacija, o nepavykus susitarti ir jos metu, bet kurio iš sutuoktinių inciatyva reiškiamas ieškinys teismui. Ieškinyje sutuoktinis turi pareikšti savo poziciją dėl kito sutuoktinio (sutuoktinių) kaltės dėl santuokos iširimo, reikalavimus dėl turto ir prievolių padalijimo, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, bendravimo su skyrium gyvenančiu vienu iš tėvų tvarkos, vaikų ir sutuoktinio (jeigu yra toks poreikis) išlaikymo, dėl to, kokios bus sutuoktinių pavardės po santuokos nutraukimo.
Nors procesas gali užtrukti pakankamai ilgą laiko tarpą, vis dėlto, sutuoktiniams nepavykus susitarti dėl santuokos nutraukimo pasekmių, tai yra vienintelis santuokos nutraukimo būdas. Ieškinį pareiškęs sutuoktinis turi sumokėti žyminį mokestį už neturtinius reikalavimus ir už turtinius reikalavimus nuo prašomos priteisti jam turto vertės. Byla nagrinėjama žodinio proceso tvarka, teismo posėdžiuose, kurie, esant prašymui, gali būti uždari. Santuoka nutraukiama teismo sprendimu, kuriame yra aptariamos visos santuokos nutraukimo pasekmės. Sprendimas gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismams.
